Przejdź do głównej zawartości

Ekwiwalent za urlop

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 3

  • Kontakt

    Ma to związek  z art. 1552 KP - po co najmniej 30 dniowym urlopie bezpłatnym, czy NN i innych nieobecnościach wymienionych w przepisie, pracodawca ma prawo obniżyć proporcjonalnie wymiar urlopu.

    Pozdrawiam

     

    0
  • Monika Kocubowska

    Art. 1552.  § 1. Przepis art. 1551 § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:

    ...

    6) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. 

    więc moim zdaniem naszego przypadku to nie dotyczy, ponieważ pracownik już nie wrócił do pracy.

    0
  • Anna Kaczmarska

    Dzień dobry,

    Dokładnie tak jak zostało wskazane w sytuacji, kiedy pracownik powraca  do pracy w danym roku kalendarzowym  to wtedy obniżenie urlopu jest należne. W sytuacji przedstawionej w tym wpisie nie powinno nastąpić obniżenie urlopu, ponieważ ostatecznie pracownik nie wrócił do pracy. 

    Można spróbować jeszcze wykonać następujące kroki: wykonać kopię bezpieczeństwa bazy danych usunąć ekwiwalent z kalendarza pracownika, w danych kadrowych usunąć wiersze dla bilansu urlopowego i wygenerować go na nowo zgodnie z ta instrukcją:
    https://wsparcie.symfonia.pl/hc/pl/articles/360021307340--KIP-Ponowne-generowanie-bilansu-urlopowego-po-uzupe%C5%82nieniu-wykszta%C5%82cenia-i-przebiegu-zatrudnienia-

    Jeżeli te powyższe kroki nie pomogą w poprawnym prezentowaniu wartości wymiar urlopu przysługujący na bilansie urlopowym pełnym to proszę o informację jaka dokładnie nazwa zdarzenia od NN jest wstawiona w kalendarzu pracownika?
    Z jakiej wersji programu w tej chwili Pani korzysta?
    Kiedy wystąpił u pracownika urlop na żądanie w jakim terminie przed NN?
    Screen z zakładki Dane kadrowe na górze zestaw Urlopy, zasiłki/bilanse pełne tak aby było widać wymiar urlopu przysługujący na rok 2023.

    0

Zaloguj się, aby dodać komentarz.