Przejdź do głównej zawartości

Wynagrodzenie chorobowe i wynagrodzenie a potrącenie z tytułem wykonawczym

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 3

  • Oficjalny komentarz
    Anna Kaczmarska

    Dzień dobry,
    Tak jak Pani napisała to racja przy wynagrodzeniu chorobowym  są takie same zasady dla potrąceń komorniczych jak przy zwykłym wynagrodzeniu.
    Przeanalizowano sytuację dla osoby z wynagrodzeniem chorobowym i z PPK i z przykrością stwierdzam, że w takiej sytuacji system źle ustala kwotę wynagrodzenia od której będzie naliczał granice potrącenia.
    Problem ten zostaje zgłoszony do Działu Rozwoju Oprogramowania w celu naprawy w kolejnych wersjach programu.
    Problem jest w sytuacji wynagrodzenia chorobowego i PPK. Jak jest zasiłek to problemu nie ma.
    Przepraszamy za tę sytuację.
    Na ten moment zaproponuje zmiany ręczne.
    Najlepiej proszę dodać do płac pracownika Płace/ Składniki wynagrodzenia rozwinąć zakładkę  kategorie  Parametry

    Dodać te dwa elementy z prawej strony na lewą.
    kwota wynagrodzenie do potrącenia od netto w okresie
    Kwota minimalna do potrącenia
    Po dodaniu te elementy będą widoczne u pracownika na zakładce Płace/wynagrodzenia po lewej stronie.
    Można w tych elementach zmienić wartości.

    Element o nazwie Kwota minimalna do potrącenia wykazuje kwotę minimalnego wynagrodzenia ustaloną zgodnie z indywidualnymi parametrami podatkowymi danego pracownika.

    Element o nazwie Kwota wynagrodzenie do potrącenia od netto w okresie wykazuje kwotę od jakiej system będzie liczył potrącenie zazwyczaj jest to kwota netto pracownika pomniejszona o jego wpłatę PPK pracownika.

  • Piotr Cieślak

    Dzień dobry

    przy potrąceniu dla choroby, która jest zasiłkiem obowiązują inne zasady potrącenia i inna kwota wolna - potrącenie 25% z kwoty brutto zasiłku i kwota wolna ustalana na okres roczny od 01.03 do 28/29.02 roku następnego, obecnie kwota wolna dla potrąceń z tytułem wykonawczym zasiłków to 1 125,26 zł (https://wskazniki.gofin.pl/8,305,1,kwoty-wolne-od-potracen-ze-swiadczen-z-ubezpieczen.html), odrębnie weryfikowane jest kwota wolna dla zasiłku i pozostałego wynagrodzenia. Jeżeli jest to choroba wypłacana jako wynagrodzenie chorobowe to kwota wolna jest dla całego wygrodzenia i jest potrącane do 50% z wynagrodzenia netto z zachowaniem kwoty wolnej.

    0
  • Dominika Gromala

    Nie chodzi mi o zasiłek chorobowy  tylko o wynagrodzenie chorobowe z art. 92 KP.

    Od wynagrodzenia chorobowego naliczana jest tylko składka zdrowotna i system liczy mi tą część wynagrodzenia, że jest bez składek  PPK.  Nie mam wtedy kwoty wolnej jak powinna być dla tego pracownika u mnie 2711,86 zł tylko całkiem inna. 

    Zawsze była zasada, że przy wynagrodzeniu chorobowym i pensji jest jedna kwota wolna. Tutaj jakiś wpływ ma to, że pracownik ma odprowadzane składki PPK. Bynajmniej Symfonia tak mi naliczyła. 

    0

Zaloguj się, aby dodać komentarz.