Przejdź do głównej zawartości

Urlop wypoczynkowy po przepracowaniu pierwszego miesiąca

Udzielono odpowiedzi

Komentarze

Komentarze: 6

  • Lidia Jóźwiak

    Poniżej przesyłam Pani algorytm zgodnie z którym program wylicza lata pracy. 

    Arytmetyka Lata Miesiące Dni nie jest prostym sumowaniem oddzielnie lat miesięcy i dni:
    - algorytm działa interwałowo
    - algorytm ten dodaje najpierw dni do daty początkowej 
    - różnica otrzymanej w ten sposób daty i daty początkowej stanowi Lata Miesiące Dni.
    - następnie następuje sprawdzenie przez odejmowanie dni od otrzymanej daty końcowej
    - jeżeli otrzymana w ten sposób data początkowa jest różna od wyjściowej przyjmujemy poprawkę uwzględniającą heurystyki.
    Zwykłe sumowanie słupkowe i przyjęcie że miesiąc ma 30 lub 31 dni powoduje wiele błędów. W przyjętym algorytmie uwzględniane są rzeczywiste miesiące mające 28,29,30,31 dni

    Algorytm nie jest liniowy, bo liniowo tego nie da się całkowicie policzyć (nawet zgodnie ze wszelkim i regułami matematycznymi). A wg prawa tego nie liczy się regułami matematycznymi. 
    W KP i KC - też nie jest dokładnie opisane jak to ma działać i opisany jest prosty przypadek "biegnięcia czasu w przód" a zapisanie, że miesiąc ma 30 dni a rok 365 też spowodowałoby od razu w algorytmie całą masę błędów. W programie mamy takie algorytmy, które na wszelki wypadek policzą to samo w przód  jak i w tył i stąd mogą się pojawić pewne niezgodności, które zaistniały akurat w tym prostym przypadku. Stąd może powstać różnica 1-go dnia.
    Czy jeżeli ktoś pracował od: 1 lutego do 28 lutego =  28 dni to,  czy pracował cały miesiąc czy nie? A jeśli tak to znaczy, że licząc od tyłu pracował 30 dni bo miesiąc ma 30 dni (wg. prawa). Czyli 28 dni = 30 dni. To są zawiłości, które nasz algorytm próbuje rozwikłać i czasem pojawiają się 1-dniowe różnice.

    Oczywiście w tym konkretnym przypadku klient może się nie zgadzać z takim wyliczeniem wg. naszych algorytmów. Zawsze może poprawić ręcznie taką daną i będzie miał taką jak wpisze. 

    0
  • Monika Kocubowska

    Dziękuję za odpowiedź. Metodyka reguły obliczania terminów w prawie pracy jest określana jako potoczny sposób, nie wynika ona z przepisów ale z orzecznictwa sądowego. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96 "Sposób liczenia terminów określonych w art. 112 Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (...)"., ale nie zmierzam tu do przepisów, tylko do konkretnego przypadku, który wystąpił u naszych dwóch pracowników zatrudnionych w tym SAMYM miesiącu, czyli wg mnie ta metodyka powinna być taka sama dla każdego z nich, poprosiłam o rozwiązanie, ponieważ ciężko jest mi pilnować każdego takiego przypadku co miesiąc przy dużej rotacji, jeśli pierwszy z nich został zatrudniony 06.02 to pierwszy miesiąc pracy upływa mu 05.03, a drugiemu pracownikowi zatrudnionemu 21.02 termin upływa 20.03. Mogłabym to poprawić ręcznie, jeśli system by na to pozwolił ;) a jak widać na załączonym skrinie system przelicza to po swojemu, czyli w sposób nieprawidłowy.

    nawet pokusiłam się o zmianę w dalszych komórkach i system dalej nie przelicza prawidłowo, więc nie wiem co mogłabym tu jeszcze zmienić...

    0
  • Lidia Jóźwiak

    Dzień dobry, wątek wymaga dokładniejszej analizy. Na podstawie tego wpisu zostanie utworzone zgłoszenie - otrzyma Pani potwierdzenie na maila.

    0
  • Monika Kocubowska

    Dzień dobry,

    dziękuję, w takim razie trzymam kciuki, żeby się udało :)

    0
  • Agnieszka Golińska

    Dzień Dobry,

    Podłączę się pod wątek, bo z jednym z pracowników (również zatrudnionego w połowie miesiąca) mamy podobny kłopot - przesunięcia w czasie bilansu.

    Sprawę komplikuje fakt, że pracownikowi zależy na wykorzystaniu urlopu już w czerwcu - a tu brak wymiaru...

    Czy udało się znaleźć rozwiązanie dla zgłoszonego wcześniej w wątku problemu? 

    0
  • Monika Cywińska

    Dzień dobry,
    Problem został przekazany do działu rozwoju oprogramowania, w dalszym ciągu trwa jego analiza

    0

Zaloguj się, aby dodać komentarz.