PIT-2 (9) - podwójna kwota zmniejszająca podatek
W programie nie ma opcji do zastosowania podwójnej kwoty zmniejszającej podatek w sytuacji gdy pracownik złoży PIT 2 wypełni sekcję E zaznaczając pkt 1)
Uzasadnienie:
Podatnicy zamierzający rozliczyć PIT z małżonkiem lub z dzieckiem (jako samotny rodzic) mogą złożyć płatnikowi (np. pracodawcy) oświadczenie o zamiarze skorzystania z którejś z tych preferencji. Dotyczy to tych podatników, których:
a) spodziewane roczne dochody nie przekroczą 120 tys. zł, a małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, które łączy się z dochodami podatnika;
- płatnik po otrzymaniu oświadczenia będzie stosował podwójną kwotę zmniejszającą podatek - w konsekwencji wynagrodzenie netto będzie wyższe.
b) spodziewane roczne dochody przekroczą 120 tys. zł, a dochody małżonka lub dziecka, które łączy się z dochodami podatnika, nie przekraczają tej kwoty.
- podatnik uniknie przekroczenia drugiego progu podatkowego w trakcie roku – nawet jeśli jego dochody przekroczą wysokość progu (120 tys. zł), od jego wynagrodzenia będą odprowadzane zaliczki na PIT w wysokości 12 proc., a nie 32 proc.
Rozumiem, że należy wprowadzić wartość indywidulaną w "kwota zmniejszająca podatek ustawowa" na 600 zł?
-
Tak. W systemie nie ma automatycznie mechanizmu naliczania podwójnej ulgi podatkowej.
W takiej sytuacji zmiana wartości indywidualnie u pracownika w kwocie zmniejszającej podatek na 600zl.
W celu naliczania podatku wg pierwszego progu podatkowego 12% wystarczy dodać odpowiedni wzorzec albo:
Wspólne rozliczanie z małżonkiem
albo
Wspólne rozliczenie z dzieckiem.
Aby ulga była większa niż 300zł to tylko zmiana ręczna u pracownika indywidualnie.0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Komentarze
Komentarze: 1